Mięta

MiętaMięta pieprzowa jest używana przede wszystkim ze względu na swoje właściwości pobudzające, przeciwwiatrowe oraz leczące dolegliwości żołądkowe. Zioło to jest stosowane w przypadkach problemów z niestrawnością, kolką lub wzdęciami.

Zioło jest zwykle używane w postaci ciepłej herbaty przygotowanej z liści. Kilka szklanek dziennie może być wypijanych w celu szybkiego i skutecznego złagodzenia dolegliwości żołądkowych. W Europie, mięta pieprzowa jest często wykorzystywana w różnorodnych mieszankach herbat, które są przeznaczone do łagodzenia różnych dolegliwości związanych z żołądkiem, jelitami bądź wątrobą. Mięta pieprzowa w postaci herbatki ziołowej może być po prostu stosowana dla przyjemnego i orzeźwiającego jej smaku.

Mięta pieprzowa wspomaga trawienie dzięki swojej zawartości olejków eterycznych. Liście oraz kwitnące wierzchołki zioła zawierają je w ilości od 1% do 3%. Te główne składniki są w dużej mierze odpowiedzialne za pobudzanie przepływu żółci oraz wspomaganie trawienia. Na dodatek, olejki eteryczne zawarte w mięcie pieprzowej działają jako czynniki znoszące skurcze, zmniejszając napięcie mięśniowe dolnego odcinka zwieracza przełykowego oraz ułatwiając odbijanie się pokarmu.

Ta właściwość może tłumaczyć, dlaczego herbatka ziołowa sporządzona z mięty pieprzowej jest popularnym środkiem leczniczym w czasie skurczów menstruacyjnych. Olejek z mięty pieprzowej tymczasowo hamuje skurcze głodu w żołądku, ale wkrótce żołądek wznawia swoje ruchy robaczkowe, które następnie stają się coraz silniejsze niż poprzednio. W ten sposób olejek z mięty pieprzowej pobudza apetyt.