Kardamon

Kardamon - przyprawaKardamon pobudza czynność wątroby, ma działanie przeciwnowotworowe. Dodatkowo przyśpiesza energetykę organizmu. Kardamon znalazł zastosowanie w hinduskiej medycynie (ayurveda) tysiące lat temu i jest wspaniałem środkiem na wiele problemów związanych z układem pokarmowym, pomaga łagodzić niestrawności, wzdęcia oraz gazy. Kardamon posiada aromatyczny, ostry smak oraz można go łączyć z innymi ziołami. Kardamon jest używany w Indiach na wiele problemów chorobowych, np. używa się go w czasie astmy, zapalenia oskrzeli, kamieni nerkowych, braku łaknienia lub osłabienia. W Chinach kardamon jest stosowany w leczeniu nietrzymania moczu oraz jako środek odżywczy, wzmacniający organizm. Kardamon jest skutecznym środkiem na pozbycie się nieprzyjemnego zapachu z ust. Kardamon brany razem z czosnkiem pomaga w zmniejszeniu silnego zapachu czosnku. Kardamon znany był od dawna jako wspaniały afrodyzjak.

Badania naukowe przeprowadzone w latach 60-tych udowodniły, że olejek eteryczny uzyskany z kardamonu posiada silne właściwości przeciwkonwulsyjne, potwierdzając tym samym efektywność kardamonu w łagodzeniu gazów, w leczeniu kolek oraz skurczów.

 

Napar : zalać szklanką gotującej się wody 1 łyżeczkę świeżo zmielonych nasion kardamonu i pozostawić do zaparzenia na około 10 -15 minut. Napar ten powinien być pity trzy razy dziennie. Jeśli leczymy wzdęcia i gazy lub brak apetytu, należy pić ziołowy napar pół godziny przed posiłkiem.

 

Źródło: http://zielnik.herbs2000.com/ziola/kardamon.htm